Strokovne službe

Služba zdravstvene nege

S timskim pristopom izvajamo storitve zdravstvene nege in oskrbe in sicer:

● stanovalcem omogočamo njihovo neodvisnost pri opravljanju osnovnih življenjskih aktivnosti (osebni higieni, preoblačenju, gibanju, prehranjevanju …). Glede na njihovo sposobnost samooskrbe jim pri zagotavljanju osnovnih življenjskih potreb zagotavljamo in nudimo ustrezno stopnjo pomoči

● s kontinuirano zdravstveno nego in izvajanjem predpisanih postopkov krepimo ali ohranjamo njihovo zdravje

● v sodelovanju z zdravnico izvajamo paliativno oskrbo in zdravstveno nego

● sodelujemo v procesu zdravljenja in rehabilitacije

● sodelujemo s svojci stanovalcev

Fizioterapija

Fizioterapija v domu je del interdisciplinarne obravnave starostnika. Način dela s starejšimi zahteva specifičen in prilagojen pristop z namenom doseči ali ohranjati največjo možno stopnjo samostojnosti pri vsakodnevnih dejavnostih in skrbi zase.

Področja izvajanja fizioterapije :

● izvajanje preventivnih programov

● izvajanje rehabilitacijskih programov. Programi rehabilitacije in lajšanja bolečin so v pristojnosti domskega zdravnika.

● izvajanje fizioterapije v paliativni oskrbi

● zdravstveno-vzgojno izobraževanje zdravstveno negovalnega osebja, podpornih služb, svojcev ...

Fizioterapijo izvajamo v prostorih fizioterapije, po sobah, na oddelkih, v poletnih mesecih pa nam vadbo zunaj omogoča tudi naš vadbeni pak.

Delovna terapija

Delovna terapija je zdravstvena stroka, ki posega na vsa področja človekovega življenja in delovanja (skrb zase, delo, prosti čas). V delovno terapevtsko obravnavo je vključen vsak stanovalec ob sprejemu, ob spremembi stanja ali obravnavo predpiše zdravnik.

 

Cilji delovno terapevtske obravnave so:

● ohranjanje samostojnosti pri opravljanju vsakodnevnih aktivnosti, ki so za stanovalca pomembne in smiselne,

● povrnitev najvišje možne stopnje samostojnosti stanovalca za opravljanje vsakodnevnih aktivnosti,

● izbiranje in učenje uporabe pripomočkov za opravljanje dnevnih aktivnosti.

 

Za doseganje ciljev se poslužujemo različnih pristopov in modelov dela, ki so prilagojeni posamezniku.

Pomemben del delovno terapevtskih aktivnosti je namenjen skupinskim aktivnostim, organiziranju in izvedbi dejavnosti, ki omogočajo kvalitetno preživljanje prostega časa naših stanovalcev. Skrbimo za organizacijo kulturnih in družabnih dogodkov v Domu.

Socialna služba

Delo v socialni službi je zelo raznovrstno, saj so socialne delavke vključene v vsa področja oskrbe v Domu za starejše. Gre za osebo, s katero se vzpostavi prvi stik še pred prihodom v dom, tekom bivanja pa se vzpostavi povezovalna vez, ki je izjemnega pomena tako za stanovalce, njihove svojce kot ostale zaposlene. V socialni službi tako poskrbimo za osebe, ki so še doma in šele razmišljajo o načrtovanju bivanja v domu, do urejanja sprejema, reševanja vprašanj naših stanovalcev in njihovih svojcev tekom bivanja pri nas ter uredimo potrebno ob izstopu.

V tako veliki organizaciji se združuje veliko število različnih potreb, interesov in želja, ki jih socialni delavec zna povezati in zajeti v eno skupno harmonično celoto.

Finančno računovodska služba

Stanovalci in njihovi svojci se spoznajo z računovodstvom ob vselitvi v dom. Pri njih se seznanijo z načinom obračuna opravljenih storitev – oskrbninami in z možnostmi plačevanja oskrbnine. Vodja finančno računovodske službe, spremlja tekoče poslovanje Doma, bdi nad javnimi naročili in financami, je odgovorna oseba za informacije javnega značaja, spremlja zakonodajo ter usklajuje delo v računovodstvu.

Kuhinja

V kuhinji doma starejših Logatec se trudimo stanovalcem ustvariti čimbolj domače okolje, tudi s hrano. Obroki so sestavljeni raznovrstno, čimbolj sezonsko in z lokalnimi ter ekološkimi živili, uravnoteženo in zdravo. Temu primerno jedilnik prilagajamo stanovalcem – pripravljamo 6 diet, ob neješčosti pa posamezniku poizkusimo ustreči tudi kakšni želji. Stanovalci, ki lahko in si tega želijo, obedujejo v naši jedilnici. Dnevno se za stanovalca pripravi 5 obrokov, na izbiro pa imajo vsak dan več vrst hrane pri zajtrku, kosilu in večerji. Dnevno se za zaposlene, stanovalce in odjemalce (razvoz) pripravi več kot 200 kosil. O kakovosti in okusnosti obrokov pa največ povedo stanovalci sami.

Pralnica

V Domu imamo tudi samostojno enoto pralnice. Stanovalcem Doma poleg pranja perila nudimo tudi dodatne storitve popravil oblačil.

Za zunanje uporabnike nudimo pranje večjih kosov perila (prešite odeje, vzglavniki, volnene odeje) in pranje za stanovalce varovanih stanovanj.

Ob prihodu v Dom stanovalcu z natisnjeno etiketo z lastnim imenom in priimkom označimo njegovo perilo.

Perilo v sobo stanovalca prinašamo 1-krat tedensko oziroma po potrebi večkrat.

Stanovalci in njihovi svojci so ves čas dela pralnice vedno dobrodošli obiskovalci.